Сковорідка з антипригарним покриттям і яку обрати – це питання, яке хвилює всіх, хто має стосунок до кухні. В приватному користуванні це визначає зручність щоденного готування, якість і властивості приготованої їжі та здоров’я мешканців дому. Від цього залежить репутація і, відповідно, рівень заробітку ресторанів та закладів громадського користування. Зробити усвідомлений вибір допоможуть наступні характеристики, на які необхідно звертати увагу.
Зміст
- Покриття сковорідок – навіщо воно потрібне
- Виды покрытия сковородок
- Тефлоновая сковородка
- Титановая сковорода
- Сковорода с мраморным покрытием
- Сковорода с керамическим покрытием
- Сковорода с гранитным покрытием
- Сковорода без покрытия
Покриття сковорідок – навіщо воно потрібне
Антипригарне покриття сковорідок потрібне для того, щоб їжа вільно ковзала поверхнею, не приставала до неї та, відповідно, не пригорала. Основним матеріалом найчастіше виступає політетрафторетилен, або тефлон. До нього можуть додаватися полімери, шамот, крихти мармуру тощо. Всі ці покриття мають різний ступінь витривалості, стійкості до подряпин, взаємодії з металом тощо. Антипригарний шар наноситься на корпус з алюмінію, сталі, кераміки. Він допомагає теплу рівномірніше розподілятися по дну і стінкам пательні. Це безпосередньо впливає на швидкість і якість продуктів, що готуються, економить час, проведений на кухні, зберігає корисні властивості м’яса, овочів, круп. Деякі такі сковорідки також можна використовувати і в духовці, що надає можливість не купувати зайвий посуд та економити простір для зберігання.
Види покриття сковорідок
Приготування їжі на сковорідках з антипригарним покриттям дозволяє додавати мінімальну кількість олії або обходитись зовсім без неї. Також це полегшує миття посуду без застосування агресивних хімічних засобів і жорстких металевих мочалок. До антипригарних нанокомпозитних покриттів належать гранітне, титанове та алмазне. Вони мають більшу надійність та довговічність аніж тефлонові сковорідки, близькі за показниками до чавуну, але при цьому – значно меншу вагу, що набагато зручніше у щоденному користуванні.Кожен з різних видів покриттів має свої властивості, плюси й мінуси. Який обрати потрібно вирішувати виходячи з індивідуальних потреб та пріоритетів.
Тефлонова сковорідка
Тефлон або політетрафторетилен (міжнародна абревіатура – PTFE) – найвідоміше антипригарне покриття для сковорідок. Воно має власний рекорд, як найбільш ковзке – і справді, продукти на ньому не пригоряють, не прилипають навіть з невеликою кількістю доданої олії. Мити такий посуд також просто. Тефлон наносять зазвичай на алюмінієву основу, тому ці пательні мають легку вагу, з ними дуже комфортно поводитись.
Коли тефлон тільки з’явився у широкому доступі, він одразу став неймовірно популярним. Потім оприлюднили дані про його шкоду для здоров’я і демонізували цей матеріал. І хоча згодом виявилось, що це було замовлення від конкурентів, які випускали сковорідки з іншими видами антипригарного покриття, як то кажуть, «осад залишився». Не вдаючись у крайнощі, потрібно розуміти, що тефлонові пательні вимагають дотримання певних правил:
- під час покупки потрібно уважно розглянути поверхню пательні під різними кутами, для виявлення можливого браку і подряпин;
- пошкодженим, навіть несильно, тефлоном і справді не можна користуватись;
- металеві ложки, виделки, ножі під час готування на тефлоновій сковорідці – під жорсткою забороною;
- вище 200 °С нагрівати такий посуд не можна;
- не слід піддавати пательню різкому контрасту температур, наприклад поміщати її розпечену під холодну воду;
- строк придатності покриття залежить від товщини його нанесення. Коливається він від 4 до 10 років;
- небажано мити такі сковорідки в посудомийній машині. Для подовження часу експлуатації, краще протирати їх ганчіркою, залишаючи тонкий шар олії, а у разі сильного забруднення – мити вручну.
Титанова сковорода
Титан – це міцний, надійний, легкий матеріал, який має відмінні антикорозійні властивості. Однак титанові пательні не виготовляється з нього цілком – інакше б вони коштували невиправдано дорого. Антипригарний титановий шар наноситься переважно на внутрішню частину сковорідки та лише зрідка – також на зовнішню. Корпус при цьому може бути алюмінієвим, чавунним або сталевим. Переваги сковорідок з таким покриттям такі:
- можна використовувати зовсім незначну кількість олії або обходитись зовсім без неї;
- чудово переносять високі температури до 250 °С, використовуються не тільки на плиті, але й в духовці;
- щільна поверхня, яка не всотує запахи та присмак попередніх продуктів;
- дозволяється мити в посудомийній машинці;
- більша стійкість до пошкоджень, у порівнянні з тефлоном.
Під час миття ліпше не використовувати абразивні мийні засоби та жорсткі губки.
Сковорода з мармуровим покриттям
Мармурове покриття сковорідки насправді складається з шару тефлону, в який додані мармурові крихти. Це підвищує строк служби пательні, її зносостійкі властивості та надає їй характерного крапчатого вигляду. Основа при цьому може бути виготовленою з алюмінію, сталі, кераміки. Від вибору матеріалу залежатиме і рівень ціни. Сковорідки з мармуровим покриттям менш вибагливі у догляді, ніж тефлонові, а проте також мають правила експлуатації:
- по покриттю не можна стукати – від цього утворюються мікротріщинки;
- при готуванні їжі краще не користуватись гострими металевими предметами: виделками, ножами тощо;
- рекомендують не залишати мармурову сковорідку надовго замоченою у воді – це псує антипригарне покриття і зменшує строк придатності посуду;
- варто уникати різких перепадів температур: поміщати розпечену пательню під холодну воду або з холодильника одразу ставити на плиту;
- при митті потрібно використовувати неабразивні мийні засоби та м’які губки;
- оскільки в основі знаходиться все-таки тефлон, необхідно уникати перегріву вище 200 °С.
Сковорода з керамічним покриттям
Кераміка – екологічний безпечний матеріал. Не дивно, що сковорідки з таким покриттям користуються неабиякою популярністю в час загального захоплення здоровим образом життя. Ідея смажити без використання олії насправді підкуповує. Крім того, пательні з керамічним покриттям – легкі та надзвичайно гарні. Їхні головні особливості:
- температурна стійкість – кераміка може нагріватися до 450 °С без жодної шкоди для себе;
- безпека для здоров’я і висока екологічність. В складі немає жодних шкідливих речовин, які б могли виділятися під час приготування їжі;
- керамічне покриття не затримує запахи та присмак раніше приготованих продуктів;
- гладенька поверхня практично позбавлена мікропор, очищається легко і без зусиль м’якими мийними засобами без абразивних частинок;
- різка зміна температур згубно впливає на сковорідку;
- користуватися металевими приборами не рекомендується.
Сковорода з гранітним покриттям
Гранітне антипригарне покриття схоже на мармурове: в шар полімерів додані кам’яні крихти, які утворюють характерне крапчате забарвлення поверхні. Дешевші моделі містять в основі PTFE, тобто, тефлон. В дорожчих моделях використовують золь-гель. Тоді екологічність виростає в рази. В будь-якому разі, частинки каменю допомагають теплу розподілятися якомога рівномірніше, що підвищує якість і смак приготованої їжі. Також вони роблять поверхню довговічною і витривалою за умов правильної експлуатації. Пательні з гранітним покриттям:
- коштують дорожче за тефлонові;
- не люблять контрасту температур;
- зберігають смак і аромат приготованих продуктів;
- рівномірно розподіляють тепло;
- легко миються;
- не рекомендується використовувати агресивні мийні засоби та металеві скребки;
- мити в посудомийній машині можна не кожну модель. Цей параметр краще уточнити під час покупки у консультантів lora.ua.
Сковорода без покриття
Всі антипригарні покриття так чи інакше, вимагають до себе поблажливого ставлення. Навіть найбільш стійкі з них все-таки небажано використовувати в поєднанні з металевими лопатками чи виделками. Що ж залишається робити поціновувачам брутального готування? На допомогу прийдуть перевірені часом пательні без покриття. До них належать:
- чавунні – важкі пательні для справжніх олдскульних кухарів. Їх справді можна передавати у спадок, вони не вимагають до себе особливого ставлення. Перед першим використанням необхідно прожарити у духовій шафі з олією. Тоді сковорідка буде служити довго і якісно;
- з нержавіючої сталі – практична, витривала сковорідка. Вона значно легша за чавун, має відмінні гігієнічні показники. Не впливає на смак продуктів, не затримує запахи, безпечна для здоров’я. Найбільший недолік – погана тепломісткість. Підсмажити щось до хрусткої апетитної скоринки доволі складно;
- алюмінієві – недорогі доступні сковорідки. Головний недолік – їжа пригоряє, пательня скоріше підходить для тушкування, а не для смаження.