Якщо будинок зустрічає гостей квітами у вишуканих вазах, то тут живуть люди, які тонко сприймають красу. Прикрасити своє житло живими та штучними букетами прагнуть ті, хто має естетичне чуття і гарний смак. Ємності для квітів зі скла, кераміки, кришталю, металу та інших матеріалів чудово доповнять будь-який інтер'єр. Виробники проявляють творчий підхід та створюють справжні шедеври. Можна знайти вироби, виготовлені у стилі класика, техно, модерн, хай-тек, мінімалізм. У статті ми розповімо, які вази варто купити, щоб зробити модним декор інтер'єру, і як правильно доглядати за ними.

 
Скляні вази різної форми
 
 
 

Зміст

 
  • Ваза – важливий предмет інтер'єру
  • Різні типи ваз
  • З чого виготовляють вази?
  • Кришталеві вази: особливості та догляд
  • Видалення нальоту з кришталевої вази
  • Як правильно очистити скляну вазу?
  • Очищення вази з вузькою шийкою
  • Декілька порад, як зберегти чистоту вази на довше

Різні типи ваз

Вази – незамінний предмет декору. Вони можуть успішно підкреслити завершеність дизайнерської концепції приміщення, внести особливу ноту свіжості та кольору в однотонну гаму, додати життя і вогню в лаконічні інтер'єри міських квартир. Маленькі та великі, високі та низькі, прозорі та затемнені – виробники пропонують безліч моделей для створення комфортної та стильної атмосфери в помешканні.

 

Скляні вази традиційна форма
 

Дизайнери рекомендують мати у будинку:

  • вазу, що має традиційну форму та стандартний розмір, – це може бути виріб з кришталю, прозорого або кольорового скла, кераміки. Вона призначена для звичайних букетів зі стеблами, висотою 40-50 см;
  • маленьку вазочку для мініатюрних букетів з перших весняних квітів – крокусів, пролісків, фіалок та первоцвітів з довжиною стебел 10-15 см. Це можуть бути керамічні вироби у вигляді мініатюрних горщиків, маленькі скляні стаканчики, пляшечки, металеві глечики;
  • підлогову модель, виготовлену зі скла, гіпсу або кераміки, вона повинна бути досить масивна, зі стійкою нижньою частиною, призначена для великих букетів. У підлогових вазах мають гарний вигляд троянди, півонії та гладіолуси на довгих стеблах, штучні квіти та гілки;
  • ємність для одиничних квіток – це модні та стильні варіанти з довгою шийкою, зазвичай зроблені зі скла або кераміки (керамічні глеки з подовженою шийкою). Головне в них – форма, яка служить яскравим та незвичайним обрамленням для єдиної квітки;
  • декоративну модель незвичайної форми, яку можна використовувати як вазу, і як артоб'єкт. Наприклад, скляна сфера чи куб. Вони мають відмінний вигляд з квітами, але якщо заповнити прозорий резервуар висушеними пелюстками троянд і помістити туди суху гілочку, вийде квітковий акваріум.
  •  
Керамічні вази з вузьким шийкою
 

Букет, зібраний професійним флористом, стане чудовим доповненням урочистого застілля, а елегантні квіти у вишуканій вазі прикрасять журнальний столик, на якому подають чай у білосніжних фарфорових чашках.

 
Чайні традиції у різних країнах


Як п'ють чай у різних країнах?
Докладніше про незвичайні чайні традиції
 
 

З чого виготовляють вази?

Тип вази залежить від її форми та матеріалу, з якого вона виготовлена. Сучасний дизайн передбачає створення декору в будь-яких, неймовірних і химерних формах. Крім традиційних ваз, на прилавках салонів та магазинів можна побачити багатокутні, круглі, асиметричні та перфоровані вироби, прикрашені виразним малюнком, рельєфним візерунком або металевою облямівкою.

В інтер'єрах лофт і хай-тек функцію вази можуть виконувати зовсім несподівані речі: запаяна труба, скляна банка, колба від термоса, жерстяне пакування з відігнутими краями. Багато речей можна зробити власними руками. Якщо говорити про професійне виготовлення, то тут йдеться про традиційні матеріали, їх застосовують для подібних цілей багато років.

Першими з'явилися керамічні чи глиняні вази – продукт гончарного виробництва. За часів античності чорнофігурні та червонофігурні вироби прикрашали палаци та храми. На симпосіях (так називали дружні застілля стародавні греки) в чоловічій компанії із запрошеними гетерами було заведено обговорювати сюжети, зображені на вазах, киликах і кратерах, про тлінне життя і повсякденні чвари говорити вважалося непристойним. На посуді зображували героїв, богів, стратегів та мудреців, тут була вся ілюстрована історія Стародавньої Греції, її міфи та легенди.

 

Чорнофігурна керамічна ваза – Стародавня Греція
 

В Україні керамічні вази знаходили під час розкопок у Трипіллі. Традиції гончарства підтримують та розвивають – опішнянський посуд відомий по всій країні. Сучасні керамічні моделі роблять кольоровими. Вони піддаються спеціальному випалу, на них часто наносять глазур та барвистий декор. Дуже ефектно виглядають кілька керамічних виробів різної форми, виготовлені в одному кольорі.

Скло – теж стародавній матеріал. Скляні вази з'явилися трохи згодом. Спочатку склодуви займалися виготовленням штофів, графинів, склянок, чарок та іншого столового посуду. Сучасне виробництво скляних виробів досягло небувалих висот. Виробники пропонують:

  • прозорі скляні вази;
  • моделі із кольорового скла;
  • тоновані ємності;
  • вироби із фігурними краями;
  • вази із нанесеним на скло декором.
 
Дизайнерські скляні вази
 

Скло роблять за дуже високої температури, йому можна надати будь-якої форми. Тому з'являються скляні вази незвичайного дизайну та фантастичної краси. Особливо цікаво виглядають кольорові вироби. Скляні моделі можуть декоруватися орнаментом, різними малюнками та зображеннями.

Особливою популярністю користується богемське скло, яке виготовляється в Чехії. Секрет його виготовлення – додавання певної кількості оксиду свинцю. Це робить скло схожим на кришталь – прозорим, об'ємним та витонченим. Вази з богемського скла дуже модно використовувати в інтер'єрах оформлених у стилі мінімалізм, скандинавський, хай-тек, неокласика.

 

Вази із богемського скла
 

Порцеляна – теж матеріал-довгожитель. Такими виробами раніше прикрашали палаци китайських імператорів. Коли секрет виробництва порцеляни потрапив до Європи, порцелянові сервізи та вази з'явилися всюди. Сучасні майстри пропонують білі вазочки, які входять до складу чайних і столових сервізів, а також фарфорові моделі з витонченим розписом.

Рідше можна зустріти вази для квітів, виготовлені з каменю, дерева та металу. Кам'яні вироби роблять не з натурального, а штучного каменю – полістоуну. Це недорогий композитний матеріал. У його складі є акрилова смола та гідроксид алюмінію. Щоб полістоун був однорідним, використовують спеціальні пігменти та добавки. Моделі з полістоуну виглядають дуже стильно, їх виготовляють із різьбленням або прикрашають розписом.

Металеві вази відносять до бюджетних моделей. Їхня основна перевага – вони ніколи не розіб'ються. Зверху металеві вироби вкривають фарбою, розписують емалями. Дерев'яні вази теж міцні. Це, мабуть, найекологічніший предмет декору. З дерева можна зробити модель будь-якої форми. Вони доступні споживачам із різним рівнем доходу. Живі квіти з водою можна ставити тільки в ті ємності, де є прошарок зі скла або пластику. Всі інші призначені для сухих або штучних кольорів.

 

Кришталева ваза
 

Кришталеві вази: особливості та догляд

Кришталеві вази – це не тільки посуд для квітів, 30 років тому вони були символом добробуту та вдалого життя. За ними вистоювали довгі черги у магазинах, їх дарували на ювілеї. Сервант із кришталевим посудом – критерій респектабельності за радянських часів. Згодом кришталь замінили богемське та кольорове скло, кераміка. Сьогодні він поступово повертається до інтер'єрів.

Неповторний шик кришталевих виробів важко витіснити, тому вони знову стають модними. Використання кришталевого посуду може викликати питання: при його виготовленні застосовують 30% оксиду свинцю, але для ваз таке питання не актуальне. Їхня поверхня жодним чином не стикається з харчовими продуктами. Кришталеві вази чудово вписуються у класичні інтер'єри. Дизайнери рекомендують прикрашати ними приміщення з кришталевими люстрами та світильниками.

 

Кришталева ваза в інтер'єрі
 

Видалення нальоту з кришталевої вази

Сучасні моделі, виготовлені з прозорого кришталю, прикрашають гравіювання ручної роботи. Вони виглядають дуже стильно і добре доповнюють інтер'єр. Щоб вони завжди виглядали пристойно, за ними потрібно правильно доглядати. А це має деякі особливості.

Як відмити кришталеву вазу від білого нальоту, якщо її не рекомендують ставити в посудомийну машину? Гаряча вода для кришталю теж небажана, від цього він тьмяніє. Наші бабусі вміли чистити кришталь за допомогою підручних засобів, ми трохи забули ці технології, варто їх згадати.

 

Як очистити квіткову вазу
 

Рекомендації від професіоналів, як почистити кришталеву вазу:

  • сіль та оцет – приготувати спеціальний розчин: пів склянки солі та 1 столова ложка оцту на 1 л води. Опустити в розчин виріб на 10-15 хвилин, потім очистити наліт губкою, сполоснути холодною водою і витерти насухо;
  • перекис водню та нашатирний спирт – у теплій воді (4-5 л) розвести 3 ст. ложки перекису водню та 1 ст. ложку нашатирного спирту. Опустити вазу в розчин на 30 хвилин, промити під проточною водою, витерти насухо м'якою тканиною;
  • сода та газета – зробити насичений содовий розчин, порвати на шматочки газету та намочити її, потім мокрою газетою та розчином залити вазу та залишити хвилин на двадцять. Забруднення відмиються, потім ємність сполоснути й витерти.

Також для чищення можна використовувати засоби від накипу, для їх правильного застосування читайте інструкцію.

 

Кругла скляна ваза
 

Як правильно очистити скляну вазу?

Скляні вази чистити простіше, ніж кришталеві. Їх можна помити в посудомийній машині, також є безліч засобів для миття.

Як відмити скляну вазу від нальоту – надійні методи:

  • найпростіший спосіб - залити ємність кока-колою і дати постояти кілька годин, наліт і всі забруднення відійдуть;
  • добре працює і засіб для чищення ванної, його наносять на губку і протирають внутрішні та зовнішні стінки скляної вази, залишають на 5-10 хвилин, потім змивають та витирають м'яким рушником;
  • готується спеціальна паста – 3 ст. ложки солі дрібного помелу потрібно розвести 1 ст. ложкою оцту, розмішати, нанести пензликом на скляні стінки. Залишити на 20 хвилин. Потім промити гарячою водою. Якщо лишилися забруднені місця, обробити їх ще раз пастою, сполоснути ємність і дати висохнути;
  • гірчична ванна – помити виріб у розчині з гірчиці (2 ст. ложки сухої гірчиці на 3 л води), обполоснути чистою водою.

Легко відповісти на питання, як очистити вазу від нальоту, якщо ємність має широке горлечко. У таких випадках можна навіть використовувати елементарну рідину для миття посуду та нову мочалку. Стінки та дно легко очищаються. А ось як відмити вузьку вазу?

Очищення вази з вузькою шийкою

Щоб відмити вузьку вазу, виготовлену з кераміки або скла, мийних засобів буває недостатньо, особливо якщо йдеться про старі забруднення. Для цих цілей стануть у пригоді старі зубні щітки. На них наносять порошок, що чистить, і протирають шийку, потім обполіскують водою. Кераміка чиститься відмінно, скло може вимагати додаткового чищення.

Якщо скляну вазу цей спосіб не позбавив від нальоту та розводів, застосовують хімічне чищення – змішують 2 ч. ложки соди та 2 ч. ложку лимонної кислоти, засипають в у вазу й заливають теплою водою, йде реакція. Дають постояти 5-10 хвилин, потім виливають розчин та споліскують.

 

Як відмити вазу зсередини рисом
 

Ще один спосіб – рис та сода. У вазу з вузькою шийкою засипають склянку рису та пів склянки соди. Потім додають теплу воду і струшують. Рис із содою відмінно прибирають бруд. Після чищення ємність потрібно сполоснути гарячою водою.

Декілька порад, як зберегти чистоту вази на довше

Щоб ваза залишалася чистою тривалий час, слід правильно доглядати за букетом букет. Основні забруднення – це жовто-зелений наліт від несвіжої води та зів'ялих квітів зі стеблами, що гниють. Важливо запам'ятати, що для квітів краще брати фільтровану воду, це зменшить можливість утворення нальоту, викликаного наявністю в ній мінеральних речовин.

 

Як зберегти вазу з квітами чистою
 

Для знезараження води можна застосувати:

  • лимонну кислоту (на 1 л води – ¼ чайної ложки);
  • кілька подрібнених таблеток активованого вугілля;
  • таблетку аспірину;
  • срібну ложечку – срібло вбиває бактерії, вода не протухне і ваза довго залишатиметься чистою.

Щоб запобігти гниттю зрізаних квітів, їх підживлюють. Для цього у воді розбавляють 1 ч. ложку цукру та 1 ч. ложку оцту. Цей метод дозволяє продовжити життя троянд та інших квітів на 3-4 дні.

Купити вази дизайнерські, виготовлені з різних матеріалів, завжди можна в мережі магазинів посуду Lora.