Кухонний ніж – безперечно головний інструмент для приготування їжі. Створення кулінарних шедеврів неможливо уявити без цього помічника, адже на нього покладається велика відповідальність за якість страв. Любителі побалувати себе смачною їжею із власного досвіду знають, що виконати всі завдання за допомогою одного універсального ножа складно, тому виробники виготовили моделі різного призначення, про які слід дізнатися докладніше.
Зміст
- Види кухонних ножів
- Винайдення керамічних ножів
- Переваги та недоліки керамічних ножів
- Технологія виробництва керамічних ножів
- Правильний вибір керамічного ножа
Види кухонних ножів
Сучасні кухонні ножі можна класифікувати у три категорії: основні, допоміжні та спеціальні. Кожен із них призначений для виконання своїх конкретних завдань. Найчастіше використовуються саме основні ножі, які є на кухні у кожної господині і щодня допомагають у приготуванні та подачі їжі. Допоміжні ножі використовують для створення характерніших страв, а спеціальні необхідні для роботи з конкретними типами продуктів.
Ножі основного призначення розділені на 4 категорії: кухарські, універсальні, для нарізки хліба, для очищення овочів та фруктів.
Кухарські ножі використовуються для всіх кухонних потреб, але особливо підходять, щоб нарізати та обробляти м'ясо, рибу, овочі, фрукти, зелень. За рахунок його масивності такий ніж можна використовувати і для розрізання заморожених продуктів.
Універсальні ножі схожі на кухарські, але відрізняються розміром клинка – довжина леза універсального ножа трохи коротша. Такий ніж підходить для виконання різних завдань: від обробки великих шматків м'яса до нарізання твердих овочів. Погодимося, що кухарські та універсальні ножі схожі за призначенням, але для зручності на кухні все ж таки буде доречним наявність обох варіантів.
Ножі для нарізання хліба мають характерний подовжений вузький клинок. На лезі присутні зубці, завдяки чому ніж відмінно справляється зі своєю функцією і акуратно нарізає навіть найсвіжішу випічку.
А ножі для овочів та фруктів легко розпізнати по гострому лезу довжиною приблизно десять сантиметрів. За допомогою такого ножа набагато зручніше очищати та нарізати плоди та коренеплоди.
Без допоміжних кухонних ножів можна обійтися, але їх використання значно полегшить процес приготування їжі та зробить його приємнішим. Все ж таки вони є доречним атрибутом справжньої господині, яка звикла оптимізувати роботу на кухні і отримувати справжню насолоду від процесу готування! Існує багато видів допоміжних ножів, серед яких: філейний, обвалочний, ніж сантоку, слайсерний, ніж-сікач тощо.
А ось спеціальні ножі вважаються вузькопрофільними і використовуються кожен за своїм призначенням: для заморожених продуктів, піци та тіста, сиру, олії, яблук тощо.
Крім основної класифікації, кожен із видів кухонних ножів відрізняється матеріалом, з якого виготовлено лезо. Воно може бути зроблено з високоякісної міцної сталі або кераміки, яка вважається більш сучасним варіантом і набирає все більшого попиту серед покупців.
Винахід керамічних ножів
Історія появи керамічних ножів бере свій початок із 1985 року. Першими, хто вигадав виготовляти ножі з кераміки, були японці. Гострота та міцність клинка відігравали важливу роль, адже протягом багатьох століть у Японії шанобливе ставлення до ножів та мечів є священною традицією. Довгі роки керамічні ножі використовувалися лише в японських ресторанах для приготування традиційних страв, бо виявилось, що ними дуже зручно нарізати тонкі та рівні слайси риби. Згодом якісну роботу керамічних ножів помітила велика кількість споживачів, що стрімко збільшило їх затребуваність та спонукало до масштабного виробництва.
На українському ринку такі ножі з'явилися порівняно нещодавно, при цьому відразу викликали суперечки між покупцями: деякі вважають керамічні ножі невід'ємною деталлю кухонного начиння, інші ж впевнені, що немає якісніших ножів, ніж сталеві.
Слід зазначити, що керамічні ножі винайшли зовсім не для заміни звичних металевих. Вони створені, щоб бути якісною альтернативою, а який ніж вибрати для власного користування – вибір кожного!
Щоб було легше визначитися, ми розповімо про переваги та недоліки керамічних кухонних ножів, порадимо як вибрати якісний прилад і чи варто взагалі міняти звичні сталеві моделі на керамічні.
Переваги та недоліки керамічних ножів
Якщо ж вирішили познайомитися з керамічними ножами особисто, варто підійти до їх вибору відповідально. Купувати дешеві варіанти немає сенсу, ви однозначно будете розчаровані у придбанні. Але перед тим, як віддавати чималі кошти за якісний керамічний ніж, варто прискіпливо вивчити всі подробиці конкретної моделі і тільки тоді робити остаточний вибір.
Крім високої міцності, керамічні ножі мають ряд переваг:
- довгий час залишаються гострими;
- зберігають свій первинний зовнішній вигляд без подряпин і пошкоджень;
- не іржавіють, не бояться вологи;
- мають рівномірну структуру, відповідно, легко миються;
- не вбирають запахи;
- легкі, що значно спрощує процес нарізки;
- екологічні, оскільки не містять токсичних речовин.
Рекомендовані для приготування їжі дітям та людям, які ретельно стежать за здоров'ям або схильні до алергічних реакцій.
Слід зазначити, що серед усіх переваг керамічних ножів є й особливості, які важливо враховувати. Наприклад, вони вимагають дуже дбайливого поводження та зберігання. Не рекомендується використовувати їх для нарізування занадто твердих або заморожених продуктів. Потрібно пам'ятати, що ножі не слід зберігати поруч із металевими приладами та мити в посудомийній машині. А для їх заточування потрібна спеціальна гострилка.
Але погодьтеся, обережність і дбайливе ставлення будуть доречні при роботі з будь-яким ножем, тому керамічний прилад цілком може зайняти позицію улюбленого помічника на кухні. Адже для його довгої та якісної роботи продумано все до дрібниць.
Технологія виробництва керамічних ножів
Насамперед зазначимо, що кераміка, з якої виготовляють дані ножі, не має нічого спільного зі звичним нам матеріалом для плитки, сантехніки або посуду. Під час виробництва цього виду ножів використовують кераміку нового покоління.
Сировиною для виготовлення виступає циркон, з якого виробляється діоксид цирконію. Цей матеріал прийнято вважати молодшим братом алмазу та використовувати як у різних галузях промисловості, так і в ювелірній справі. Порошок пресують у формах, протягом приблизно 2 діб піддають тепловій обробці при температурі 1500 °C. Після цього клинки виточують на алмазному колі та запресовують у рукоятку.
З діоксиду цирконію виходять білі леза, а з карбіду цирконію – чорні. Різниця між ними не тільки естетична: чорні ножі міцніші та дорожчі. Матеріал для них випалюється довше, завдяки чому і виходить такий результат.
У зв'язку з їх широкою популярністю, на ринку ножів часто трапляються підробки. Тому, якщо хочете бути впевнені у покупці, звертайте увагу на колір ножа – леза керамічних моделей можуть бути лише білі або чорні. Якість та термін служби яскравих китайських аналогів набагато менші, ніж у оригінальної продукції.
Як правильно вибрати ніж
Щоб куплений ніж приніс радість і виправдав очікування, при виборі зверніть особливу увагу на:
- колір клинка – рівномірний, непрозорий, без вкраплення інших кольорів;
- поверхня – без подряпин, відколів і слідів пошкоджень, оскільки кераміка вважається досить крихким матеріалом і може розколотися, якщо раніше зазнавала ударів;
- ціна – дуже низька вартість керамічного ножа має насторожити, оскільки навіть витрати на його виготовлення – досить дорогий процес;
- ріжуча кромка – можуть траплятися металеві ножі, які замасковані під керамічні товстим шаром емалі або тієї ж кераміки. Вони мають неякісне заточування і товсту ріжучу кромку.
Якщо раніше ви не користувалися керамічними ножами, спочатку радимо придбати один універсальний варіант. Наприклад, 13-сантиметровий NS7KN5/GREEN коштуватиме вам 319 гривень. Іде у комплекті зі спеціальним чохлом, який значно спрощує спосіб правильного зберігання ножа. За допомогою його гострого леза можна легко нарізати майже все, що забажаєте – овочі, фрукти, хліб м'ясо та рибу. Це дозволить зрозуміти, наскільки вам підходить такий тип ножів і чи є сенс розширювати свою колекцію новими моделями.
Якщо з керамічними варіантами ви вже знайомі і хочете просто спробувати щось нове, вигідною пропозицією стануть набори. Наприклад, тріо універсальних ножів різного розміру ТМ Lora. Зручні ергономічні рукоятки запобігають вислизу ножів з долоні, а особливість форм і легкість дозволяє різати продукти без особливих зусиль. При дбайливому використанні такий набір прослужить багато років і стане незамінним помічником на кухні. А також цей варіант ідеально підійде на подарунок поціновувачам якісних столових приладів.
А можливо, ви любите свіжі хлібобулочні вироби та не уявляєте й дня без шматочка м'якої здоби? Тоді з гордістю представляємо вашій увазі спеціальну модель для нарізки хліба NS7KN3/RED, яка стане ідеальним доповненням колекції керамічних ножів, прослужить довгий час і наріже рівно навіть найм'якшу випічку!
Обравши якісний керамічний ніж, ви гарантуєте собі комфортну, просту та швидку роботу на кухні. Такий помічник ідеально впорається з нарізанням фруктів та овочів, м'якого м’яса та інших не надто твердих продуктів. А ви відчуєте себе справжнім кулінарним майстром і назавжди забудете про те, що таке незручні, негострі, важкі ножі.
При покупці керамічного кухонного ножа приділіть особливу увагу вибору виробника – бажано віддати перевагу перевіреному магазину.
У мережі магазинів Lora ви знайдете для себе потрібний варіант керамічного ножа, який точно задовольнить ваші особливі побажання. В асортименті представлений широкий вибір ножів різного призначення. Впевнені, ви оціните різноманітність приладів і точно залишитеся задоволеним новою покупкою!