А давайте пити чай сказали господарі.

– Давайте пити те, що пили!  обурилися гості

Про користь і шкоду чаю

Існує безліч сортів чаю і способів заварки, але на питання, як його правильно готувати, кожен знаходить свою власну відповідь. Чорний, зелений, запашний трав'яний або квітковий – навіть від назв стає смачно. Українці пили трав'яні напої задовго до того, як з'явилися на наших теренах класичні китайські та цейлонські чаї. Багато рецептів загублені, але є трави і збори, які пережили століття, вони передавались в старовинних переказах та в домашніх рецептах. Зелений трав'яний чай можна заварювати кілька разів, його смакові якості від цього не погіршуються. Чорний і зелений чай збирають з одного куща, вони мають різний смак, але однаково корисні для організму. Українському різнотрав'ю можуть позаздрити навіть субтропіки. Наші предки пили ароматні напої з листя суниці, малини, материнки, м’яти, ромашки, чебрецю, канупера бальзамічного, квіток липи, плодів шипшини, гілочок дикої вишні та ін.

«Я борець, – сказав чебрець, – лікар і цілитель!»

Чашка для чаю, фото

Чебрець або тим’ян відносили до магічних трав, які в сиву давнину використовувалися в ритуалах і замовляннях. Наші предки емпіричним шляхом вивчили властивості цього скромного на вигляд рослини і пили чай з чебрецю для здоров'я і тілесних насолод. З запашного чебрецю можна приготувати смачний напій, що знімає напругу, розслабляє тіло і прибирає нервозність. Він допомагає позбутися від різних пухлин і новоутворень.

Напій підвищує імунітет і стимулює метаболізм. Є у нього ще одна «секретна» властивість. Чебрець – це універсальний солдат в боротьбі за чоловіче здоров'я. Приємний напій медового кольору готувати дуже просто, потрібно залити чайну ложку подрібненої трави окропом. П'ють його з білих порцелянових чашок. Можна використовувати і прозорі скляні ємності. Кращий час для прийому – вранці, але можна пити в будь-який час доби.

 

М’ята, моя м’ята, запах твій – це свято

М'ятний чай в скляній чашці

М'ята і меліса давно занесені в список найважливіших продуктів для виживання української нації. Неймовірний аромат цих рослин робить їх справжнім євшан-зіллям, що зібрало генетичну пам'ять народу в своїх листках і стеблах. Зелений чай з м'яти заспокоює і усуває проблеми з безсонням. Він сприятливо впливає на органи травлення, успішно бореться з холестерином. М'ятний чай сприяє зниженню артеріального тиску, відмінно впливає на шкіру і зміцнює пошкоджене волосся. Його можна пити гарячим і холодним з льодом. М'ята відмінно поєднується з ромашкою, лимоном, імбиром. Такий складно влаштований напій готувати краще в френч-пресі. По-перше, це красиво. Ніяка китайська церемонія не зрівняється із зануренням у воду запашних листочків з візерунчастими краями. У скляній ємності це виглядає просто приголомшливо. М'ята повільно вбирає воду і розправляє свої гілочки. Шматочки імбиру і лимона роблять колірну гамму неймовірно привабливою. По-друге, це практично і просто. Якщо чай втрачає колір при повторному заварюванні, можна додати один з компонентів. Тандем м'яти і ройбуша, заварених в пропорції 2: 1, забезпечує швидке засинання і повноцінний відпочинок. М'ятний чай прийнято подавати в скляних чашках різного об'єму. Справжні цінителі напою вибирають королівський обсяг – чашки Джамбо 500 мл з прозорого богемського скла.

 

Раз ромашка, два ромашка...

Користь від чудодійного ромашкового чаю відома була давно. Ним лікували застуду, рятувалися від мігрені і шлункових розладів. Ромашка відноситься до рослин, які визнала офіційна медицина. Чаї і відвари з неї прописують при багатьох захворюваннях.

ромашковий чай, фото

Так як ромашка лікарська, то чай з неї можна пити не більше трьох разів на добу. Зате немає обмежень за віком, ромашку прописують навіть новонародженим для поліпшення травлення і подолання кишкових кольок. При простудних захворюваннях і ангінах ромашковий чай – справжня панацея. Він лікує, має протимікробну дію, пом'якшує пошкоджені тканини і сприяє загоєнню виразок в горлі. Заварюють ромашку в білосніжних фарфорових чайниках. П'ють з тонких фарфорових або масивних керамічних чашок Ромашковий чай можна приготувати вдома і дати дитині в школу. Для цього використовують компактный термос.

 

Чи може зашкодити трав'яний чай

Трави є справжнім джерелом не тільки вітамінів, а й потужних фітокомпонентів, які по-різному впливають на організм. Алергікам варто дуже обережно вибирати компоненти напою і уникати тих, які викликають алергічну реакцію, особливо це стосується м'яти. Досить обережно слід пити чай вагітним жінкам, хоча трав'яні варіанти набагато безпечніше, ніж класичні чорні з кофеїном. Цей напій несумісний з алкоголем. Чай після алкоголю негативно впливає на нирки. Спирт, надає сильну стимулюючу дію на серце і кровоносні судини, якщо до дії алкоголю додається ще й ефект чаю, серце отримує подвійне навантаження.

Якщо робити все правильно, то ніякої шкоди не буде, але для цього слід:

  • заварювати чай в правильних пропорціях;
  • пити без цукру, можна з медом;
  • не використовувати заварку більше 24 годин;
  • перевіряти склад на наявність рослин, що викликають алергію;
  • пити після їжі (20-30 хв.) маленькими ковтками.

Якщо є хронічні захворювання, проблеми з тиском або травленням, згортанням крові, судинами і серцем, то трав'яні чаї потрібно вживати дуже обережно. Одні рослини лікують і стабілізують, інші, навпаки, викликають небажаний ефект.