Чай – прекрасний і цілющий напій, що найбільш розповсюджений на земній кулі. Він прийшов до нас з Китаю і став таким рідним і звичним, що ми навіть не уявляємо, як можна прожити добу без ароматної філіжанки цього чудового напою. Зелений та чорний чай можна пити всім і практично без обмежень. Рецепт його приготування – простий та доступний, але в кожній країні є свої традиції чаювання, та що там традиції – справжні ритуали.
Китайська церемонія гун фу ча
На перший погляд, це просто приємне чаювання, але це тільки на перший. Є декілька особливостей, без яких гун фу ча не відбудеться. Під час церемонії повинна звучати легка музика. До посуду, в склад якого входять чайник і чашки, має додаватися спеціальна дерев’яна ємність. Вона потрібна, щоб кожен з учасників церемонії насолодився ароматом чаю до заварювання. Чайник для гун фу ча має бути тільки глиняний, на ньому не зчищають наліт, що утворюється на стінках після багатьох заварювань. Тепер увага: воду для чаювання нагрівають тільки на відкритому вогні, вона не повинна сильно кипіти, щоб енергія вогню не заволоділа рідиною. Окропом заливають чай в чайнику до половини. Через 10 секунд воду виливають і заливають в чайник новим окропом, дають настоятись напою 30-40 секунд і розливають його у фарфорові чашки.
Успіх церемонії залежить від вміння заварювати й наливати чай. Чашку потрібно тримати близько біля носика, щоб не втратити аромат напою. Гун фу ча дуже часто є частиною весільного обряду.
Солодке «так» від нареченої
Не тільки в Китаї користуються чаєм при вирішенні шлюбних питань. Красиво та вишукано виглядає чаювання в Азербайджані під час сватання. Взагалі, тут чаювання не просто частина застілля, а справжня культурна традиція. Навіть в кафе спочатку відвідувачам подають чай, а потім приносять замовлення. Заварювання азербайджанського чаю – процедура неспішна й досить довга. Чайник для заварювання ополіскують окропом. Потім насипають заварку (найчастіше це чорний байховий чай) і кладуть ароматні трави – чебрець та м’яту. Щоб напій мав особливий неповторний смак до нього додають прянощі – гвоздику та кардамон. Чайник заливають водою до половини і дають трохи настоятися, після чого доливають воду та трохи підігрівають, але до кипіння не доводять.
Азербайджанський чай розливають в скляні чашки грушоподібної форми. Така чашка-склянка називається армуд. Форма дозволяє довше тримати чай гарячим, а прозорі стінки передають його насичений колір. В Азербайджані непристойно пригощати світлим чаєм, колір напою має бути яскравим. За традицією відповідь нареченої висловлюють так: якщо перед сватами поставили солодкий чай, значить весілля відбудеться, якщо цукор поставили окремо – це означає ні. Такий собі аналог українського гарбуза.
Часуйма – тибетський чай на молоці
Мандрівники та альпіністи розвезли рецепт цього екзотичного напою по країнах світу, хоча приготувати його в Європі доволі складно – де тут знайдеш молоко яка? Часуйму готують так: спочатку дві-три години варять чай в молоці яка, потім його переливають в спеціальний посуд донмо з бамбуку і збивають там з маслом і сіллю доти, поки не отримають густий калорійний напій. Тибетський чай допомагає виживати в суворому гірському кліматі, він зігріє й підлікує хворого, допоможе відновити сили втомленим людям. Тибетці його випивають дуже багато – до 10 чашок в день. Мандрівники розповідають, що навіть відстань у горах вимірюють випитими чашками чаю, так 1 чашка часуйми – це приблизно 2-3 км. Чай прийнято пити невеликими ковтками, після кожного ковтка господар доливає напій в піалу. Щоб не образити хазяїна, потрібно випити не менше двох чашок.
Баббл ті витісняє класику
Неперевершений трендовий напій Bubble tea потрапив в Європу і США з Тайваню. Це незвичайний коктейль з чаю та фруктового сиропу, доповнений кульками тапіоки. Тапіока – кульки з крохмального борошна маніоки. Кульки нагадують жувальний мармелад. Готують модний баббл ті на основі чорного або зеленого чаю. Рецептів приготування багато, кафе і ресторани підійшли до створення напою дуже творчо. У Bubble tea додають фруктові сиропи, вершки, молоко, екстракти рослин і топінги на основі фруктових смаків. Всі інгредієнти змішують і збивають.
Незвичайний смак, оригінальна подача і корисність – ось три складових успіху і популярності баббл ті. П'ють цей чай зі скляних склянок або стилізованих прозорих кухлів з тонкими ручками. У скляній посуді напій виглядає дуже апетитним.
Обліпиховий чай – тренд київської осені
Чи знаєте ви, що вже кілька років наймоднішим чаєм в стильних тематичних кафе Києва вважається чай з обліпихи. За свої цілющості властивості цей напій давно займає призові місця: до складу обліпихи входять вітаміни, корисні кислоти і природні антибіотики, які успішно дбають про здоров'я людини. Обліпиховий чай зі свіжих ягід відмінно себе зарекомендував у період осінніх застуд. Він забезпечує приємне лікування і профілактику.
Готувати напій дуже просто. Свіжі ягоди обліпихи потрібно промити і розім'яти ложкою (можна скористатися блендером). Обліпиховий чай готують як самостійний напій. Можливі й варіанти, коли ягоди з'єднують з класичним чорним або будь-яким трав'яним чаєм. Обліпиху складають в чайник, коли вона пускає сік, додають корицю і кілька шматочків апельсина. Потім все заливають окропом і настоюють 15 хвилин. Обліпиховий чай п'ють з прозорих скляних чашок різної ємності, щоб було видно яскравий колір напою.