Одним з головних предметів кухонного посуду вже впродовж сторіч є сковорідка. Спливали часи, зникали імперії, людина підкорила космос, винайшла комп'ютери та смартфони, а пательня як була надійною зброєю домашньої господині, так нею і залишається до сьогодні. Безумовно, науково-технічний процес не оминув і нашу "стару знайому", подарувавши їй нові форми та конструктивні особливості, спорядивши зручними ручками та кришками, а також вкривши сучасними антипригарними матеріалами. Про таку сковорідку наші пращури могли лише мріяти, а ми отримали можливість скористатися сьогодні усіма її перевагами. В нашій статті ми згадаємо про наявні різновиди кухонних сковорідок, розповімо про їх особливості та дамо поради щодо правильного вибору.
Зміст
- Різновиди сковорідок
- Матеріали для виготовлення сковорідок
- Тип антипригарного покриття
- Догляд за сковорідками
Різновиди сковорідок
Сьогодні у продажу існує безмежна кількість сковорідок різних форм, призначення та цінової категорії. Разом з тим, серед них можна виокремити шість основних видів, таких як: класичні або універсальні, жаровні, для млинців, сотейники, гриль та пательні вок.
Універсальні сковорідки – це класичний кухонний посуд, який присутній практично на кожній кухні. Вони призначені для виконання широкого спектра задач з приготування їжі. Це може бути смаження риби, м'яса, картоплі або пасерування продуктів харчування для виготовлення різних соусів та страв.
Класичні сковорідки зазвичай середнього розміру глибиною два-три сантиметри. Їх діаметр складає в середньому від двадцяти до тридцяти сантиметрів. Вони мають одну довгасту ручку, а матеріалом для виготовлення слугує алюміній або чавун.
Жаровні виготовляються з товстого та жаростійкого чавуну, через що, такі сковорідки набагато важчі за класичні. Вони мають високі борти та дві невеликі ручки. Внаслідок товстих стінок та багатошарового дна, їжа в таких пательнях практично не пригорає, а її нагрівання відбувається рівномірно. Такі пательні можна використовувати як на газових плитах, так і в духових шафах. В жаровнях готують різні види страв, в них чудово запікається м'ясо, риба або овочі.
Сковорідки для млинців відрізняються низькими стінками (приблизно один сантиметр), що дозволяють легко їх перегортати в процесі смаження. Вони мають тонке дно, що дозволяє зручно готувати на них яєчню чи омлет. Такі сковорідки виготовляють з різного матеріалу – чавуну, міді або алюмінію та комплектують ручкою, яка не нагрівається. Дно сковорідки покривають спеціальним антипригарним матеріалом, щоб млинці не липли до нього.
Сотейники, на відміну від сковорідок для млинців, мають набагато вищі борти, приблизно шість-вісім сантиметрів. Фактично вони являють собою щось середнє між каструлею та сковорідкою. Сотейники мають одну довгасту або дві короткі ручки та комплектуються кришкою. Діаметр таких сковорідок складає приблизно тридцять сантиметрів. Вони мають товсте дно і призначені для готування як перших та других страв, так і десертів.
Пательні-гриль мають переважно квадратну форму с ребристим дном, до якого не пристає їжа, що готується. Також зустрічаються круглі моделі, але вкрай рідко. Своєрідна форма дна залишає на грильованих продуктах характерний малюнок, а приготована їжа є нежирною та смачною. Така сковорідка характеризується швидким розігрівом та довгим охолодженням.
Вок мають нехарактерну для більшості сковорідок форму. Їх діаметр збільшується від дна до країв бортів. Такі сковорідки мають пласке дно та високі тонкі стінки. Завдяки цьому пательня швидко розігрівається, а приготована в ній їжа зберігає всі свої смакові якості. Такі сковорідки мають азійське коріння і чудово підходять для страв східної кухні.
Матеріали для виготовлення сковорідок
Сучасні сковорідки виготовляються з різних матеріалів, які покращують їх характеристики та роблять посуд придатним для виконання поставлених перед ним завдань з приготування їжі. До найбільш поширених матеріалів можна віднести: чавун, алюміній, мідь, нержавіючу сталь, а також покриття з титану та каменю.
Сковорідки зроблені з чавуну важкі та довговічні. Найчастіше їх використовують для смаження різних продуктів. Сам по собі чавун має антипригарні властивості, які в процесі експлуатації стають ще кращими. Через це, він не потребує додаткового покриття спеціальними матеріалами. Сковорідки з чавуну не вибагливі у використанні та догляді. Вони не бояться подряпин, а тому не потребують використання силіконового або пластикового інструментарію. Мити їх можна навіть із застосуванням абразивних чистячих засобів. Чавунні пательні добре та рівномірно розігріваються, довго зберігають тепло, а термін їх експлуатації практично необмежений. Єдиним недоліком посуду з чавуну є значна його вага.
Сковорідки з алюмінію є широко розповсюдженим та вельми популярним елементом кухонного посуду недорогої вартості. Вони міцні, хоч і мають тонкі стінки та дно. За рахунок цього сковорідки швидко нагріваються. Сам по собі алюміній може бути з додаванням різних сплавів, що змінює його властивості. Для перемішування страв на алюмінієвій сковорідці бажано використовувати пластикові, дерев'яні або силіконові лопатки. Чистити алюмінієві поверхні потрібно за допомогою гелевих миючих засобів.
Мідні сковорідки володіють найкращою теплопровідністю, що робить їх зручними для швидкого розігрівання їжі. Для того, щоб продукти не окислювались на мідній поверхні сковорідки, її покривають спеціальним покриттям. Сковорідки з міді є найменш поширеними і використовуються естетами куховарства. Вони мають значну вагу та коштують дорого.
Сковорідки з нержавіючої сталі мають середню вагу – меншу за чавунну, але більшу за алюмінієву. Такі сковорідки є доступними та практичними. Вони швидко прогріваються й довго зберігають тепло, являються довговічними та невибагливими у догляді. Сковорідки з нержавіючої сталі роблять з товстим, багатошаровим дном. Це обумовлюється схильністю матеріалу до утворення на його поверхні кольорових плям. Головною перевагою сковорідок з нержавіючої сталі є стійкість до корозії. В них можна готувати найрізноманітніші страви, такі як: рагу, плов або смажена картопля.
Сковорідки з титановим покриттям являються сучасним кухонним посудом. Вони не повністю виготовлені з титану, а лише покриті шаром такого матеріалу. Сам по собі він є легким і міцним, володіє значною антикорозійною здатністю та може витримувати значні температурні перепади. За рахунок використання титану, такі сковорідки набагато легші за чавунні, але не поступаються їм за міцністю. Також титанові сковорідки відрізняються якісним та рівномірним прогріванням усієї їх площі. Під час приготування їжі в титановій сковорідці слід знизити до мінімуму використання жиру та олії.
Сковорідки з покриттям із каменю міцні, надійні та мають естетичний вигляд. Вони мають характерний мармуровий малюнок на своїй поверхні. Основа таких сковорідок виготовлена з міцного металу. Сковорідки виготовляються з натуральних матеріалів та являються екологічно безпечними, вони добре гріються та тримають тепло. Використовувати кам'яні сковорідки можна з будь-якими типами кухонних плит, а також дозволяється мити їх в посудомийних машинах.
Тип антипригарного покриття
Основна проблема, яка виникає під час приготування їжі на сковорідці – пригорання страви. Раніше, коли не існувало спеціальних антипригарних покриттів, для її зменшення використовували рослинні або тваринні жири, масло та олію. Хороший ефект отримувався лише при значному додаванні цих речовин, що робило зайвою жирність страви й не додавало їй корисності. З винайденням антипригарних матеріалів, відбулася певна революція в розвитку та удосконаленні кухонного посуду. Серед сучасних покриттів, які запобігають пригорянню продуктів можна виділити: тефлонові, керамічні, мармурові та нанокомпозитні.
Тефлонове покриття може витримувати температуру до двохсот градусів, воно легке – майже не додає додаткової ваги посуду, відносно недороге і потребує використання мінімальної кількості олії. Недоліком тефлонового покриття являється низька стійкість до механічних впливів. Через це, для приготування їжі в таких сковорідках слід користуватися виключно силіконовими або дерев'яними кухонними інструментами.
Керамічне покриття може витримувати найбільші температури серед інших та може бути різного кольору, що є позитивним з естетичної точки зору. Для керамічного антипригарного покриття також необхідна мінімальна кількість жиру, як і для тефлонового. Не дивлячись на стійкість до значного нагрівання, кераміка чутлива до різких температурних перепадів. Тому, при користуванні керамічним посудом, слід уникати створення таких контрастів. Також керамічне покриття не є стійким до механічного контакту з ним.
Мармурове покриття створюється завдяки додаванню до його складу мармурової крихти. Таке покриття стійке до механічних впливів, не боїться подряпин, швидко прогрівається та добре тримає тепло. Надійність такого матеріалу зростає при формуванні декількох шарів антипригарного покриття. Зрештою, мармурове покриття є набагато надійнішим за керамічне та тефлонове, але і коштує значно дорожче.
Нанокомпозитне покриття буває титановим, діамантовим або гранітним. Це найсучасніші антипригарні покриття, які слугують до двадцяти п'яти років, мають мінімальну вагу та дозволяють перемішувати страву на сковорідці лопатками або ложками, виготовленими з будь-якого матеріалу. Таке покриття практично немає недоліків за виключенням великої вартості.
Догляд за сковорідками
Не дивлячись на спільне призначення кожної сковорідки – готувати смачні страви, всі вони відрізняються між собою. А тому, кожна з них потребує особливого догляду, з урахуванням властивостей матеріалу, з якого зроблена. Нижче ми даємо поради по догляду за основними з них.
Чавунні:
Після покупки слід відмити сковорідку від виробничого воску та змастити жиром, після чого витримати її в духовій шафі впродовж години при температурі сто дев'яносто градусів.
Перед застосуванням сковорідку потрібно добре вимити. Чавунні вироби не люблять використання жиророзчинних засобів для миття, тому що вони змивають, утворений в процесі готування, антипригарний шар.
Зберігати чавунну сковорідку краще в місцях з низькою вологістю, таких як духовка. Після миття сковорідку слід ретельно висушити, а за можливості змастити салом для запобігання окисленню.
Для зняття утвореного на поверхні сковорідки нагару, необхідно прожарити її в духовій шафі впродовж трьох-чотирьох годин.
З нержавіючої сталі:
Для миття поверхні сковорідки потрібно використовувати лише нейтральні миючі засоби та м'які губки.
З метою видалення сильного забруднення, сковорідку можна замочити гарячою водою, з розведеною в ній харчовою содою.
Мити сковорідку з нержавіючої сталі слід вручну, після чого ретельно витирати насухо.
З антипригарним покриттям:
Перед першим застосуванням ретельно вимити сковорідку та покрити тонким шаром олії.
В процесі використання не допускати різких температурних коливань – повільно розігрівати та охолоджувати, а також не мити в посудомийній машині при занадто високих температурах.
Не застосовувати в процесі експлуатації металеві інструменти, що можуть пошкодити антипригарне покриття.
Впевнені, що дотримуючись наших порад посуд слугуватиме вам довго і надійно, створюватиме чудовий настрій та бавитиме смачними стравами.
Купити якісний сучасний посуд ви можете в мережі магазинів Лора. Тут представлений широкий асортимент куховарського начиння, серед якого столовий і кухонний посуд, різноманітні сервізи, келихи та бокали, столові прилади, а також багато іншого, потрібного на кожній кухні.