Чай – це не засіб для втамування спраги, а незвичайна синергія класичних традицій і місцевих звичаїв. В організації чаювання відображена естетика кухні цілих регіонів, яка тісно стикається з філософією і життєвим укладом народів. У кожній країні посуд для чаю має свої відмінності, що впливають на смакову складову напою.
Китайські чашки – ча бей і гайвань
Де найкраще відчувають чай? Звичайно, там, звідки він родом. Китайські традиції довгий час залишалися непорушними і гідними наслідування. У Піднебесній чай п'ють з особливих китайських піал ча бей.
Спочатку ці глиняні піали використовували тільки для рису. Потім вони еволюціонували від непоказної глиняної мисочки до вишуканої порцелянової чашки з витонченим розписом. З розвитком чайних церемоній ча бей стала класичним посудом для напою. Заварюють чай в керамічних або порцелянових чайниках. Чайник повинен добре закриватися і мати кришку з отвором. Для розкриття аромату ідеально підходить ісинська кераміка. Скло китайці використовують рідко, вони вважають, що насиченість ароматом і повнота смаку втрачається в скляному посуді.
Також китайці заварюють чай і в чашці гайвань. Це ємність з кришкою і блюдцем, об'ємом від 80 до 200 мл, виготовлена з кераміки або фарфору, рідше – зі скла. Гайвань називають чашею трьох основ: блюдце символізує землю, кришка – небо, а чашка – людину. Людина знаходить гармонію в чаюванні, перебуваючи між небом і землею. Гайвань використовують для заварювання і пиття.
Скляний стакан в формі бутона тюльпана
Східна традиція – пити чай зі склянок грушоподібної форми, які подають на блюдечку. Такі склянки називають армуд. Форма, що нагадує бутон тюльпана, дозволяє довше тримати напій гарячим, а прозорі стінки відмінно передають його насичений колір. Обсяг армуда становить приблизно 160-180 мл. Стакан може бути з ручкою або металевим підстаканником.
Традиційно такий посуд виготовляють з прозорого скла і кришталю, але є барвисті колекції, декоровані різнобарвним східним орнаментом і позолотою. Зустрічаються і порцелянові армуди. Популярні білі варіанти з позолотою і кольорові в синьо-фіолетових відтінках.
З армуда зручно пити чай – у верхній його частині рідина трохи вистигає, а в нижній – довго залишається гарячою. Стакан без ручки, згідно з етикетом, беруть пальцями правої руки.
Армуд з кольоровим декором | Армуд з золотим підсклянником |
З армудів п'ють чай в Ірані, Азербайджані, Туреччині та інших країнах. До нього можуть подавати солодощі, горіхи, фрукти.
Тяван – чашка в японській традиції
Чашку-піалу тяван для японських чайних церемоній неможливо просто віднести до посуду. По-перше, це майже завжди витвір мистецтва. Деякі зразки мають статус національного надбання, у них є власні імена і почесне місце зберігання. По-друге, у японців особливе ставлення до чашкам під час чайної церемонії. Тяван персоніфіковані – до них звертаються по імені, як до повноцінних учасників церемонії. Найпрестижніша чашка подається найважливішому гостеві.
Порцелянова чашка для чаю тяван | Керамічна чашка тяван |
Тяван повинна бути легкою, але при цьому відрізнятися хорошою стійкість і мати гладку внутрішню поверхню. Особливістю японських чашок є невеликий недолік – краса не ідеальна. Це може бути нерівний малюнок, слід від пальців майстра, мікроскопічний шматочок глини, який виступає. Тяван повинна зручно поміщатися в руці. Її діаметр по обідку – від 10 до 12,5 см. Висота коливається від 7,5 до 10 см, але тут традиційні розміри можуть бути знехтувані, японські піали часто роблять вище 10 см. Виготовляють тяван з кераміки, фарфору і скла. Класичні зразки мають клеймо майстра.
Чаювання по-англійськи
Порцелянова чашка для чаю | Порцеляновий молочник |
Англійці п'ють чай з класичної пари – чашка + блюдце. Цей посуд може бути виготовленим з порцеляни чи фаянсу. Чайник для заварки теж краще взяти фарфоровий. Дж. Оруелл у своєму знаменитому есе A Nice Cup of Tea «Чашка відмінної чаю» відзначав, що в емальованих і срібних чайниках заварка виходить гірше, ніж в порцелянових і олов'яних. Письменник рекомендував використовувати чашки циліндричної форми, в яких напій довше не остигає. Традиційно чай по-англійськи п'ють з порцелянових чашок – легких, тонких і дзвінких. Вони можуть бути чисто білими, але часто британці вибирають чашки, декоровані квітковими візерунками.
Такий посуд надає чаювання особливий шик, робить його приємним і особливим. Одним з найважливіших атрибутів tea party in English є молочник. Питання, як правильно наливати: молоко в чай або навпаки, досі відкрите, британці вже кілька століть не можуть прийти до єдиної думки, але без молочника процес немислимий.
Для чаювання зазвичай беруть молочник, виготовлений з тонкого білого фарфору, в ньому молоко виглядає дуже ефектно і апетитно. Обсяг може бути від 100 до 300 мл. Питання цукру теж є дискусійним. Багато англійців вважають, що цукор псує смак чаю, але є і шанувальники солодкого варіанту. Для них обов'язковим атрибутом tea party in English є порцелянова класична цукорниця. На столику біля каміна буде гарно виглядати чайний сервіз на чотири або шість персон.
Українці люблять пити чай з керамічних чашок різного розміру. На території нашої країни кілька відомих центрів гончарства, тому керамічний посуд є в кожному будинку. У нас популярні і традиційні пари – керамічні чашки з блюдцями різного кольору, а також великі глиняні кухлі з кумедними написами.
Ті, кому ближче східні традиції, купують вишукані піали. Хто є шанувальником англійського чаювання – вибирає порцелянові вироби. Гармонія смаку напою включає багато складових, посуд в цьому списку займає важливе місце.