Течет шампанское рекою,
и взгляд туманится слегка,
и все как будто под рукою,
и все как будто на века.
Б. Окуджава
Шампанське – напій успішних і щасливих. Він підходить для романтичних вечорів, весільних застіль, жіночих посиденьок, ювілеїв та урочистих подій. Ігристі вина цього типу мають особливу ауру легкості і безтурботності. Саме бульбашки створюють ілюзію динаміки, такого собі Perpetuum mobile в окремо взятому келиху. Це дорогий напій, тому його п'ють ̶а̶р̶ис̶т̶о̶к̶р̶а̶т̶и̶ та ... у свята.
Правильні келихи для шампанського
Щоб відчути смак і оцінити органолептику ігристих вин, необхідно вибрати правильний посуд. Гурмани п'ють шампанське з високих і тонких келихів, виготовлених з якісного скла. Фужери для ігристих вин мають специфічну витягнуту форму. На відміну від винних келихів вони вузькі. Їх форма називається флюте. Келихи на високій тонкій ніжці, завужені зверху, дійсно нагадують флейту. Класичний приклад флюте – келих Монако ТМ Lora.
Така конфігурація дозволяє наливати ігристий напій з піною і забезпечує тривалу присутність бульбашок в шампанському. Завдяки високій ніжці напій довше залишається прохолодним. Це важливо, тому що шампанське, не випивають залпом, а повільно потягують, насолоджуючись вишуканим смаком. Фужер тримають чотирма пальцями за ніжку, не зігріваючи долонею чашу. Крім класичного фужера флюте, є ще варіант шампань флюте. Він мало чим відрізняється від класичного за формою, його обсяг становить 170 мл.
Келих шампань флюте з набору «Наталі» виготовлений за класичними канонами. Його родзинка – наявність розкішного золотого декору, який йде по верхньому краю посуду. Витягнута форма келиха дає можливість насолодитися кольором шампанського і грою бульбашок, які красиво піднімаються з дна до поверхні.
Правда і вигадка про фужери для шампанського
Класик говорив, що людям завжди легше повірити в небилиці та неймовірні історії, які звеличують нас і примушують вірити в чарівний обман. Неможливо не розповісти легендарну історію про виникнення перших келихів для шампанського. Пов'язують цей історичний анекдот з Марією-Антуанеттою, так-так, з тією, яка пропонувала бідноті Парижу їсти тістечка замість хліба. В той час французька знать пила не брют, а солодке шампанське. Для такого ігристого солоденного лікеру був придуманий широкий і відкритий келих. За розповідями сучасників, його чаша відповідала восковому зліпку грудей французької королеви. Що тут правда, що брехня – сьогодні сказати важко. У наш час широкі келихи використовують в основному для напівсолодкого Просекко. Також вони незамінні на урочистих банкетах, корпоративах та інших урочистих заходах, коли виставляють гірку і ефектно наливають зверху шампанське. Рідкісне весілля обходиться в наші дні без цього шоу.
У келиху з якісного скла відмінно видно перляж – гру бульбашок вуглекислого газу (від Perle – перлина). Вигляд перляжу дозволяє фахівцям визначити якість напоїв і метод їх створення – традиційний, Шарма, Асті, інший. Тільки в келиху-флейті витягнутої форми можна побачити дрібні бульбашки і делікатний довгий перляж зі спіральними каскадами. Якщо ви помічаєте такі властивості, значить, ви п'єте якісне шампанське.
Ще один позитивний ефект, викликаний формою келиха флюте, розкривається при розпиванні Brut Nature. Завдяки подовженій чаші фужера шампанське потрапляє одразу на тильну сторону язика. Рецептори, відчувши кислий смак, формують язик так, що напій потрапляє одразу в горло. Коли п'ють брют, роблять маленькі глибокі ковтки.
Чарівний напій допоможе прогнати будь-яку нудьгу і тугу, а красивий тонкостінний келих з богемського скла перетворить процес пиття в справжнє свято смаку. Олександр Сергійович Пушкін вмів пити й міг випити не один келих, поет знався на винах, тому і давав у своїх віршах безцінні поради:
Как мысли черные к тебе придут,
Откупори шампанского бутылку
Иль перечти «Женитьбу Фигаро».