Звісно, для виготовлення керамічних ножів використовується не та кераміка, що в керамічному посуді. Вихідний матеріал виготовляється на основі діоксиду цирконію. Однак, міцність досягається не тільки за допомогою матеріалу, але і завдяки особливій технології: заготовка пресується у спеціальній формі та піддається тривалій температурній обробці (біля 1500 °C протягом 48 годин). Варто відзначити, що керамічні ножі – не єдиний спосіб застосування цього матеріалу. Діоксид цирконію використовується в стоматології для виготовлення протезів, в ювелірній справі – як матеріал для інструментів для огранки коштовностей, і навіть в космічній промисловості, а також багатьох інших областях людської діяльності. Останній етап виготовлення керамічного ножа – заточування. Керамічні ножі шліфують вручну, на спеціальному жорні з алмазним напиленням. Це досить довгий і трудомісткий (а тому дорогий) процес.
Перш за все, керамічний ніж підкуповує своєю міцністю. За цією характеристикою він лише трохи поступається алмазу. Тому такий ніж не потребує заточування протягом досить тривалого терміну і дуже довго зберігає ідеальну гостроту, яка зникає у сталевих лез після заточки. Також перевагою є абсолютна хімічна інертність леза. Експериментально було неодноразово доведено, що ті фрукти і овочі, які були розрізані сталевим ножем, чорніють на повітрі в рази швидше, ніж ті, що були розрізані керамічним. Крім цього, завдяки своїй міцності, леза ножів не дряпаються, що робить їх більш гігієнічними, оскільки відсутність подряпин означає відсутність мікроорганізмів, що живуть в них. Також цирконієва кераміка значно легше нержавіючої сталі, що робить ніж більш ергономічним, а процес нарізання вимагає менше зусиль.
Головним недоліком керамічних ножів є крихкість матеріалу. Саме тому керамічними ножами небажано різати заморожені або тверді продукти, такі як, наприклад, м'ясо з кістками. Також дані ножі вельми чутливі до ударів і падінь. Тому керамічний ніж – не універсальний і не претендує на місце єдиного ножа на кухні. Але в ряді випадків він просто незамінний. Крім того, вас може розчарувати і ціна керамічних ножів, яка дещо вище за сталеві.
У магазині Lora представлений широкий вибір керамічних ножів. Одні і ті ж моделі можуть бути виконані в різних колірних гамах. Моделі ножів відрізняються одна від одної не тільки зовнішнім виглядом, але і призначенням. Наприклад, ніж для чищення овочів – не звичайний ніж, а пристрій, який дозволяє без труднощів відокремити тонку шкірку від картоплі, яблука або морквини, майже не зачіпаючи їстівну частину плода. Деякі моделі забезпечені чохлами, які запобігають осіданню пилу на лезі в тому випадку, якщо ніж довго не використовується. Однак, якщо він знаходиться в постійній експлуатації, то в такому чохлі немає необхідності. Універсальні ножі представлені в двох розмірах: середній і великий. Розмір слід вибирати відповідно до розміру продуктів, які ви готуєте. Наприклад, трьохкілограмовий шматок яловичини різати дванадцатисантиметровим ножем не так зручно, як ножем з лезом п'ятнадцять сантиметрів. Але найбільш універсальною, мабуть, є модель сантоку, яка також представлена в двох варіантах розміру. Шеф-ножі підійдуть тим, хто займаються кулінарією професійно. Діапазон розмірів шеф-ножів досить широкий. Також є набори керамічний ножів, деякі з них – зі зручною підставкою, яка виконує функцію чохла.
Що сказати на закінчення? Звичайно, якщо ви харчуєтеся виключно в ресторані, а вдома не ріжете нічого, крім хліба, навряд чи варто купувати такий ніж. Але він стане незамінним помічником при нарізанні фруктів і овочів, м'якого м'яса та інших не дуже твердих продуктів.